Marcin Grygier – Nie patrz w tamtą stronę

Nie.patrz.w.tamta.strona

Marcin Grygier – „Nie patrz w tamtą stronę”

Na scenę polskiego, rasowego kryminału wkracza brawurowo nowa postać – Roman Walter. Nie patrz w tamtą stronę to mocny debiut. Marcin Grygier stworzył intrygę, która wciąga tak, że nie sposób się od niej oderwać dopóki nie dotrzemy do ostatniej strony powieści.

Nadkomisarz Roman Walter i jego zespół zostają przydzieleni do rozwiązania sprawy makabrycznej zbrodni – w Puszczy Kampinoskiej zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Wszystko na początku wskazuje, że był to mord na tle rytualnym. Policjant otrzymuje informacje, z której dowiaduje się, że to dopiero początek. Roman Walter zostaje wciągnięty w bardzo niebezpieczną grę, która nawiązuje do jego przeszłości – o co może chodzić tajemniczemu mordercy?

Nie patrz w tamtą stronę oparta jest o jedno z najbardziej pierwotnych ludzkich zachowań – lubimy patrzeć na to, gdy coś się dzieje w koło nas, dzieje się coś strasznego, na co nie powinniśmy patrzeć. Autor według mnie bardzo dobrze wykorzystał ten motyw i wplótł go w akcję książki. Dzięki temu, że rozdziały są bardzo krótkie i dobrze skonstruowane nie sposób się oderwać od książki, chcemy przekonać się, co będzie na następnej i kolejnej.  Wszystko poszło w kąt, bo w końcu musiałam dowiedzieć się, o co chodzi temu tajemniczemu zabójcy.

Akcja książki toczy się w odpowiednim tempie na trzech płaszczyznach, a autor stopniowo podsuwa nam kolejne elementy układanki. W ciekawy sposób przedstawieni są również bohaterowie, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieco stereotypowi – w końcu niejeden policjant czy detektyw z kryminałów ma za sobą ciężką przeszłość i problemy z alkoholem. Nie jest to wzór cnót, jednak Roman Walter ma w sobie to coś. Jego partnerzy stanowią doskonałe uzupełnienie – posiadają cechy i umiejętności, których on nie ma.

Jestem bardzo szczęśliwa, że co jakiś czas pojawiają się na rynku wydawniczym nowe twarze, tym bardziej jeśli są to tak dobre debiuty.  Oby tak dalej.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i sk-a