Virginia C. Andrews – Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall

Virginia C. Andrews

Virginia C. Andrews – „Pamiętnik Christophera.Tajemnica Foxworth Hall”

A gdybyście tak znaleźli pamiętnik, w którym jeden z Waszych przodków odkrywa najbardziej skrywane rodzinne tajemnice. Sekrety, o których plotkuje całe miasteczko i jakie urosły do rangi mitu lub miejskiej legendy? Z takim właśnie problemem zmaga się młoda Kristin Masterwood – bohaterka, którą stworzyła Virginia C. Andrews w nowej serii Pamiętnik Christophera.

Pewnego dnia Kirstin wraz ze swoim ojcem jedzie na miejsce rozbiórki – do owianej złą sławą posiadłości Foxworth Hall, gdzie według przekonań mieszkańców miasteczka przez kilka lat na poddaszu przetrzymywane było rodzeństwo Dollanangerów, dalekich krewnych dziewczyny. Faktem jest, że nikt do końca nie wie, gdzie kończy się prawda, a gdzie zaczynają domysły i chore urojenia dotyczące tamtejszych wydarzeń.

W gruzach domu ojciec Kirstin znajduje starą kasetę kryjącą w sobie niezwykłe znalezisko – stary kajet, który okazuje się pamiętnikiem Christophera – najstarszego z rodzeństwa więzionego na poddaszu domu. Mimo obiekcji ojca, dziewczyna zaczyna czytać ten pamiętnik i przez to zapomina o całym świecie. Pod jego wpływem zmienia się. Jednocześnie przeżywa własne rozterki związane z dorastaniem i przeżywaniem pierwszej miłości.

Pamiętnik Christophera to nowa seria Wydawnictwa Prószyński i sk-a, a Tajemnica Foxwort Hall to pierwsza część. Książki przypominają nam historię, którą znamy z powieści opowiadających o losach rodziny Dollangangerów. Tajemnica nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z Kwiatów na poddaszu, z tym że w Kwiatach … narratorką była Cathy, a w Tajemnicy o swoich przeżyciach, poprzez pamiętnik opowiada Christopher. Drugą bohaterką powieści jest Kristin, daleka krewna rodzeństwa, która jest coraz bardziej zafascynowana możliwością poznania prawdy o swojej rodzinie.

Kwiaty na poddaszu czytałam już jakiś czas temu, dlatego chętnie sięgnęłam po tę książkę – aby poznać inny punkt widzenia. Christopher w swoim pamiętniku opisuje to, co go spotkało w sposób bardziej dojrzały i analityczny. Jednak mimo tego daje się wyczuć u niego niepewność i wątpliwości dziecka, które czuje, że coś jest nie tak, ale nie umie tego określić. Z drugiej strony mamy Kirstin i jej odczucia związane z czytanym pamiętnikiem, a także jej własne przeżycia dotyczące wkraczania w dorosłe życie, które odnosi do tego co czyta (Christopher był mniej więcej w jej wieku, gdy był zamknięty na poddaszu).

Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Przede wszystkim osoby, które mają za sobą lekturę serii o rodzinie Dollangangerów, a przynajmniej Kwiaty na poddaszu. Jest to też książka, która według mnie bardziej spodoba się nastolatkom, bo w końcu to o ich problemach traktuje.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński i sk-a