Śpiewająca Lipka. Bajki Słowian Zachodnich

Spiewajaca-lipka-Bajki-Slowian-Zachodnich_Media-Rodzina,images_big,23,978-83-7278-240-3

„Śpiewająca Lipka. Bajki Słowian Zachodnich”

Dzisiaj w cyklu propozycji dla małych czytelników chciałabym przedstawić Wam moje ukochane bajki z dzieciństwa. To zbiór tradycyjnych bajek pochodzących z terenów należących do Słowian Zachodnich, czyli z Czech, Łużyc, Polski i Słowacji – Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich.

Co jest takiego wyjątkowego w tych bajkach? Są to piękne opowieści, które opierają się na mądrościach ludowych. Są pisane w specyficzny sposób. Ich język różni się od tego, co znamy z bajek pisarzy zachodnioeuropejskich, takich jak chociażby bracia Grimm czy Hans Christian Andersen. Tak jak różna jest dusza słowiańska od romańskiej. Często w bajkach znajdziemy odwołania do natury – bohaterami opowieści są rośliny i zwierzęta. Są tu też odniesienia do wierzeń słowiańskich, np. w bajce o Żywej wodzie. Jak to w bajkach bywa są też nieco straszne, ale i zabawne. Gwarantują mile spędzone chwile, szczególnie przed snem.

Mój egzemplarz książki ma już ponad 40 lat i korzystało z niego wiele mam i dzieci w mojej rodzinie. Teraz ja czytam synkowi te wyjątkowe bajki. Naszą ulubioną jest Jak skończyła się przyjaźń między liszką a niedźwiedziem i Śpiewająca lipka. Wiem, że ostatnio było wznowienie tej książki, więc można ją zakupić w księgarniach internetowych.

Jestem ciekawa czy znacie te bajki? Czy kiedykolwiek o nich słyszeliście?

A mój wysłużony egzemplarz prezentuje się właśnie tak – ledwo się trzyma wszystko razem, ale nie zamienię go na żaden inny 🙂

20151106_171515