Maria Nurowska – Wariatka z Komańczy

Wariatka

Maria Nurowska – „Wariatka z Komańczy”

Maria Nurowska w swojej najnowszej powieści „Wariatka z Komańczy” poprzez pryzmat życia głównej bohaterki pokazuje nam sprawy, którymi wszyscy aktualnie żyjemy. Wspomina Katyń (ten z II wojny światowej i ten współczesny), wojnę na Ukrainie, adopcje na odległość afrykańskich dzieci, a także kwestie związane ze zwierzętami. Jest to wielowymiarowa powieść, która każdego z nas nakłoni do chwili refleksji.

Marta Kohn, główna bohaterka powieści to niezwykła kobieta po przejściach. Z zamiłowania artystka szukająca swojego miejsca na ziemi. Jednak od momentu, kiedy zamieszkała w niewielkiej, bieszczadzkiej miejscowości jest nazywana Wariatką. Miano przylgnęło do niej z uwagi na to, że jej zachowanie nie wpisuje się w utarte w hermetycznej społeczności kanony, a także ze względu na jej zamiłowanie do psów, które uważa za lepsze istoty niż ludzie.

Martę poznajemy w momencie, gdy zostaje wplątana w ostatnie wydarzenia na Krymie. W czasie pobytu w prowizorycznym więzieniu w Ługańsku wspomina najważniejsze momenty w swoim życiu. Od wczesnego dzieciństwa, po małżeństwo z francuskim architektem zajmującym się rekonstrukcją zabytków. Życia Marty w żadnym wypadku nie można nazwać łatwym. Przeciwności losu sprawiły, że zbudowała wokół siebie mur, który ciężko teraz przebić.

Możecie się teraz zastanawiać, co polska artystka, żona Francuza robiła na terenie okupowanym przez rebeliantów w czasie najgorszej zawieruchy wojennej? Jednak tego nie mogę Wam zdradzić. Jeśli chcecie przekonać się, co się wydarzyły, czy Marta wydostała się z niewoli i znalazła miłość swojego życia, sięgnijcie po książkę.

Maria Nurowska stworzyła fascynującą opowieść o nietuzinkowej kobiecie. Marta ma silny charakter, a jednocześnie buduje wokół siebie mur ochronny przed ludźmi. Jej postać przyciąga uwagę i sprawia, że książka nabiera zupełnie innego wymiaru. Akcja powieści przebiega dwutorowo – współcześnie i we wspomnieniach bohaterki. Wszystko jest przedstawione w przystępny, ciekawy sposób. Jak już napisałam na początku, autorka w opowieść o życiu Marty wplata aktualne wydarzenia, o których mówi cały świat. Książka jest o tyle uniwersalna, że można ją również odnieść do ostatnich zamachów w Paryżu, gdyż przedstawiane w niej prawdy dotyczą powszechnego zła, którego sprawcą jest człowiek. W powieści dużo miejsca jest też poświęconego zwierzętom. Główna bohaterka czynnie wspiera fundację działającą na rzecz zwierząt, pomaga w schronisku i ma cztery psy.

Wariatka z Komańczy to książka skłaniająca do refleksji. Porusza tematy ważkie, niezwykle aktualne i jednocześnie ponadczasowe. Warto po nią sięgnąć i zapoznać się z przemyśleniami głównej bohaterki oraz autorki (w książce przywołany jest jej list otwarty do Prezydenta Rzeczpospolitej Polski) i podjąć dyskusję rozpoczętą na kartach powieści.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i ska za możliwość przeczytania książki.