Marcin Brykczyński – Opowiem ci mamo…

Kiedy byłam mała bardzo lubiłam książeczki z serii Poczytaj mi mamo. Pamiętam jak mama zawsze brała mnie i siostry na kolana i czytała nam piękne opowieści różnych autorów. Teraz Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało ciekawą serię dla dzieci o wspólnym tytule Opowiem ci mamo. Są to książeczki, z których dowiemy się wielu interesujących rzeczy np. o mrówkach, żabach i autach.

Ostatnio miałam okazję przeczytać dwie książeczki z serii i to właśnie o nich dzisiaj Wam opowiem. Zapraszam na przygodę z pracowitymi pszczołami i latającymi wysoko samolotami.

Marcin Brykczyński, Artur Nowicki „Opowiem ci mamo co robią samoloty”

2246_opowiem_ci_mamo_co_robia_samolotyPowiem tak, już od pierwszego, pobieżnego przeglądnięcia książeczka podbiła serce mojego synka. W końcu chyba każdy chłopiec (nawet duży) uwielbia duże latające maszyny. Wspaniałe ilustracje i wesołe wierszyki o samolotach to połączenie idealne. Główną bohaterką jest Wilga – mały samolocik, który pokazuje nam świat powietrznych akrobacji, a także ciężkiej pracy każdego z samolotów. Poznajemy samoloty pasażerskie, transportowe i takie, które pracują przy gaszeniu pożarów. Na sam koniec mamy okazję również zobaczyć prawdziwy kosmiczny wahadłowiec, który jest dalekim kuzynem samolotu.

W książeczce są też ciekawe zadania dla najmłodszych – znajdowanie różnic, szukanie konkretnych elementów na obrazkach, a także tytułowe opowiadanie mamie, co się widzi i co robią samoloty.

Ciekawa, zabawna forma książeczki przyciąga uwagę. Dodatkowo można z niej dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o poszczególnych samolotach. Uzupełnieniem dla książeczki jest Samolotowy blok rysunkowy, w którym jest dużo zadań i porcja kolejnych ciekawostek dotyczących awiacji. Ale więcej na jego temat napiszę już następnym razem.

Marcin Brykczyński, Katarzyna Bajerowicz „Opowiem ci mamo skąd się bierze miód”

2245_opowiem_ci_mamo_skad_sie_bierze_miodPracowite pszczółki latają po łące, z kwiatków słodki nektar spijają, ale jak to się dzieje, że w miodek go zamieniają? Wszystkiego dowiedzieć można się z książki Opowiem ci mamo skąd się bierze miód. Ta publikacja dla dzieci, to prawdziwa skarbnica wiedzy. Cały proces tworzenia pysznego miodu jest tu dokładnie opisany. Ale z książeczki dowiemy się o wiele więcej o życiu pszczół i innych owadów latających nad łąką. Bogato ilustrowana, z wierszykami dla dzieci i ciekawymi, aktywizującymi zabawami. Jak tylko przeczytaliśmy książeczkę zabraliśmy się za robienie pszczółek z plastikowych, żółtych jajeczek. Nasze pszczółki na razie nie doczekały się skrzydełek, za to mają linki i też mogą latać. No i są wyścigowe – z numerami na bokach 🙂

Warto zwrócić uwagę również na przepiękne ilustracje, które zachwycają wyrazistymi kolorami i przyjemną, delikatną kreską.

Książka, jak pozostałe z serii wydrukowana jest na grubym papierze, więc wytrzyma oglądanie nawet przez bardzo małe dzieci, które często lubią też „posmakować” dobrej literatury.

Czytanie książeczki to doskonała zabawa zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Za możliwość przeczytania książek dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia