Radek Kotarski – Nic bardziej mylnego
Radek Kotarski – „Nic bardziej mylnego”
Każdy z nas żyje wśród błędnych przekonań – tak zwanych współczesnych mitów, które z pokolenia na pokolenie coraz bardziej zakorzeniają się w naszej kulturze i świadomości. Radek Kotarski w książce Nic bardziej mylnego w brawurowy sposób rozprawia się z najpopularniejszymi mitami współczesności.
Książka podzielona została na sześć części, w których dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat historii Polski, dziejów świata, nauki, a także mitów z dzieciństwa czy tych związanych ze światem zwierząt (tutaj obrywa się nawet słynnym postaciom z kreskówki – Tom&Jerry. Dlaczego? Tego dowiecie się z książki). Każdy z mitów jest dokładnie opisany oraz rzecz jasna obalony. Autor w swoich dociekaniach idzie też dalej i próbuje odnaleźć źródła błędnego przekonania dotyczącego poszczególnych, omawianych w książce kwestii. Mi bardzo spodobał się i jednocześnie rozbawił rozdział mówiący o mitach z naszego dzieciństwa. W końcu chyba każdy z nas usłyszał – nie połykaj gumy do żucia, czy nie rób głupich min, bo tak zostanie. Osobiście dodałabym do tego rozdziału jeszcze jeden mit, o którego nieprawdziwości przekonałam się bardzo boleśnie, a mianowicie to, że zęby pękają, gdy gryziemy twarde cukierki (np. karmelki). Tak mówią rodzice, a dentyści powiedzą, że prędzej ząb pęknie na czymś miękkim (w moim przypadku na delikatnej bułeczce). Warto zapoznać się też innymi mitami dotyczącymi np. osławionych 6 sekund. Czy rzeczywiście mamy 6 sekund nim na nasze jedzenie dostaną się bakterie? No i niestety, Radek Koterski zabiera oręż wszystkim młodym osobom w walce z rodzicami. W końcu często przychodząc do domu ze złymi ocenami mówimy, że Albert Einstein nie był zbyt dobrym uczniem. Jednak jak się okazuje, Einstein był wybitnym uczniem i wymówka o tym, że jego świadectwo było mierne niestety już nie pomoże. W publikacji znajdziecie o wiele więcej takich ciekawostek.
Nic bardziej mylnego to książka napisana przystępnym, lekkim językiem. Pełna humoru i zabawnych wtrąceń autora. Czy warto się nią zainteresować? Jak wspomniałam mi najbardziej spodobały się rozdziały dotyczące mitów z dzieciństwa i jedzenia, choć i wiele innych ciekawostek było bardzo interesujących. Część z nich znałam już ze wcześniejszych lektur, jednak z chęcią dowiedziałam się, jakie jest źródło mylnych poglądów zakorzenionych w naszej kulturze. Nic bardziej mylnego to dobra pozycja dla osób, które chcą w nietuzinkowy sposób poszerzyć swoją wiedzę i zabłysnąć w towarzystwie znajomością ciekawostek ze świata.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję wydawnictwu Znak Literanova