Danuta Noszczyńska – Farbowana blondynka

Danuta Noszczyńska farbowana blondynka

Danuta Noszczyńska „Farbowana blondynka”

Czym jest szczęście? Gdzie go szukać? Jaką drogę wybrać, aby osiągnąć swój wymarzony cel? Czy wystarczy zmiana koloru włosów i spotkanie z przeszłością? Czy potrzebny jest inny impuls? Danuta Noszczyńska w swojej powieści Farbowana blondynka porusza kwestie ważne dla każdego z nas. Czy w dzisiejszym, zabieganym świecie mamy szansę na zauważenie tego, że szczęście może być bardzo blisko nas?

Tamara to dziewczyna pochodząca z małej miejscowości. Przyjeżdża do wielkiego miasta z gotowym planem na przyszłość, który sumiennie realizuje. Dla niej najważniejsza jest kariera w renomowanej firmie. Pnie się po szczeblach kariery, odnosi coraz większe sukcesy zawodowe, co niekoniecznie przekłada się na szczęście w życiu prywatnym. Zawodowo jest chłodna i perfekcyjna, prywatnie zagubiona wśród swoich odczuć. Zachłyśnięta życiem w wielkim mieście o swojej rodzinie pamięta, „bo tak wypada”. Jednak dom rodzinny odwiedza bardzo rzadko, gdyż denerwuje ją małomiasteczkowość oraz podejście do życia jej matki i siostry.

W pewnym momencie przychodzi czas na zmiany. Wpierw Tamara zmienia całkiem swój wizerunek, następnie przychodzą kolejne roszady w życiu zawodowym. Teraz tylko czeka na dużą odmianę w życiu prywatnym.

Danuta Noszczyńska wykorzystuje znany i lubiany przez wiele osób schemat – młoda kobieta pragnąca odnieść sukces zawodowy szuka swojego szczęścia w wielkim mieście. Poszukiwania te prowadzi na szeroką skalę, nie widząc tego, że to, czego pragnie może mieć w zasięgu swojej ręki. Początkowo dla Tamary liczy się perfekcja, granicząca ze sztucznością i chłodem. W miarę upływu czasu odkrywa, że jest to tylko otoczka, której zrzucenie pozwoli na wiele więcej niż wyrafinowany idealizm. Jej podejście do życia i do rodziny może nieco irytować, lecz pozwala zobaczyć, jaka przemiana w niej zachodzi.

Powieść opiera się na utartych stereotypach lekkiej literatury kobiecej. Dużym plusem książki jest to, w jaki sposób autorka zarysowała postaci – mamy tutaj zbiór prawdziwie ciekawych kobiet, z których każda jest inna niż początkowo nam się wydaje. Oczywiście pojawiają się też interesujący panowie, którzy niemało namieszają w życiu głównej bohaterki. Czy znajdzie się wśród nich ten jedyny i czy małe niedomówienie może doprowadzić do prywatnego nieszczęścia?

Książka jest napisana prostym, przystępnym językiem i czyta się ją dość szybko. Jednak zabrakło mi czegoś, być może świeższego podejścia do tak znanego tematu. Farbowana blondynka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Danuty Noszczyńskiej, więc nie mogę porównać tej powieści z innymi jej autorstwa.

Farbowana blondynka to lektura dość przyjemna, w przystępny sposób opisuje sprawy ważkie. Wszystko bez zbędnego patetyzmu. Książka ta doskonale sprawdzi się, kiedy potrzebujemy odrobiny wytchnienia i szukamy czegoś lżejszego do przeczytania do popołudniowej herbaty i wybornego ciasta drożdżowego. Czyli czegoś, co pozytywnie nas nastroi i znacznie poprawi humor.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i sk-a za możliwość przeczytania książki